Služby
Vstupní vyšetření
Vstupní vyšetření má významný a zásadní vliv na průběh následující léčby.
Při první návštěvě dostanete u nás vstupní anamnestický dotazník. Jedná se o informace o Vašem celkovém zdravotním stavu, které jsou pro nás velmi důležité a v mnoha směrech mohou někdy ovlivnit průběh léčebného plánu.
Následuje klinické vyšetření tvrdých zubních tkání, dásní, závěsného aparátu – parodontu. Sledujeme při něm také úroveň ústní hygieny.
Klinicky však není možné odhalit tzv. skryté kazy pod výplní, v mezizubních prostorech a chronické asymptomatické zánětlivé ložiska v kosti.
K jejich detekci je nezbytný rentgenový snímek, který zhotovíme přímo u nás v ordinací. Rentgenové snímky je vhodné dle posouzení provádět každých 6-24 měsíců.
Důležitou součástí vyšetření je také kontrola stavu okolních měkkých tkání, sliznic, jazyka, rtů, slinných žláz, ústní spodiny, mízních uzlin a čelistního kloubu.
Na závěr vyšetření Vás srozumitelně seznámíme se stavem Vašeho chrupu a celkovým výsledkem Vašeho vyšetření a vypracujeme léčebný plán, ve kterém Vám vysvětlíme všechny možné alternativy léčby a společně pro Vás najdeme optimální typ ošetření z časového a finančního hlediska.
Estetická a záchovná stomatologie
Fotokompozitní výplně
Fotokompozitní výplně, tzv. bílé výplně. Jde o estetický materiál, který dokáže věrně imitovat jak barevný vzhled, tak anatomii korunky vlastního zubu. V současnosti představuje materiál, tzv. první volby.
Jejich výhodou je kromě nepřekonatelný estetiky i zpevnění zubu.
Amalgámové výplně, tzv. “černé” jsou mechanicky nakondenzované do vyvrtaného kazového ložiska zubu. U rozsáhlejších výplní tak dochází k častému praskání černých výplní, nebo samotného oslabeného zubu vlivem žvýkacího tlaku, který je na něj vyvíjen. Fotokompozitní výplně se na zub vážou chemicky a tím dokáží jeho oslabené části svázat a držet pohromadě. Zvyšuje tak tím jeho odolnost vůči žvýkacímu tlaku a tím výrazně prodlužuje jeho životnost.
Fotokompozitní výplně umožňují taktéž šetrnější postup při vrtání.
U amalgámu se musí zpravidla téměř vždy vrtat více tvrdých zubních tkání, aby se zajistila jeho retence – klínovité mechanické ukotvení v zubu.
U fotokompozitních výplní stačí odstranit pouze ložisko kazu.
Nevýhodou fotokompozitních výplní je jejich zvýšená citlivost na vlhko. Vlhké prostředí může zpusobit netěsnost výplně. Pracovní postup zhotovení Bílé výplně je poměrně náročný, klade se tu velký důraz na pečlivost ošetřujícího lékaře. Z časového hlediska jde také o náročnější ošetřující výkon.
Bělení zubů
Bílé zuby jsou synonymem krásy, zdraví a úspěchu, dodávají jejich majiteli mladší vzhled a jsou stále žádanější součástí celkové kultury osobnosti.
V součastnosti je bělení zubů naprosto bezpečné.
Základní odstín zubů a jeho intenzita jsou vrozené. Celkové zabarvení zubu je výsledkem kombinací barvy a průsvitnosti jeho vnější vrstvy (skloviny) a barvou vrstvy pod sklovinou (zuboviny neboli dentinu), která je oproti sklovině vždy tmavší a v různé míře prosvítá na povrch. Zubovina tak zásadně ovlivní celkové zabarvení zubu.
V naší stomatologickí ordinaci poskytujeme profesionální domácí bělení zubů – home bleaching Opalescence. Používáme přípravky americké firmy Ultradent – Opalescence.
Profesionální domácí bělení – jak funguje?
Správně by se mělo provádět bělení zubů až po absolvování dokonalé dentální hygieny. Chrup se zvýšenou citlivostí a výskytem kazů by měl být před bělícím procesem řádně ošetřen.
V naší zubní ordinaci Vám nejprve na základě otisku Vašeho chrupu necháme zhotovit individuální silikonové nosiče. Pacient si následně doma do nosiče aplikuje bělící gel o koncentraci 10% -16% karbamid peroxid a nasadí jí na zuby. Silikonové nosiče s gelem by měly působit na Váš chrup alespoň šest hodin, proto je doporučujume nasadit nejlépe na noc, po absolvování ústní hygieny.
Doba dosažení požadovaného odstínu je závislá na původním stupni zbarvení Vašich zubů. Průměrně zesvětlení trvá nejčastěji dva až čtyři týdny. U kuřáků je bělící proces delší, může dosáhnout průměrně tři až šest měsíců.
Pokud reagují Vaše zvýšenou citlivostí, bělící proces by neměl přesáhnout dobu 2 hodin denně.
Léčba kořenových kanálků – endodoncie
K danému ošetření přistupujeme v případě akutní zánětů zubního nervu, která byla infikovaná cestou pokročilého zubního kazu. Také v případě chronické zánětlivé infekce zubního nervu, kdy zánětlivý proces pokročil z oblasti kořenových kanálků a je lokalizován v oblasti kořene zubu, případně v okolní kosti.
Kvalitně ošetřený systém kořenových kanálků zubu a jejich následné dokonalé hermetické uzavření jsou základní ukazatelé prognosticky příznivých výsledků ošetření.
Endodontické ošetření vyžaduje precizní a poměrně časově náročný pracovní proces, na kterém si dáváme záležet. Na opracování kořenových kanálků používáme nikl-titanové nástroje v mikromotoru, které zajistí průnik a opracování i výrazně zahnutých a neprůchodných kanálků. Během ošetření kontrolujeme délku kanálků elektronicky, pomocí speciálního přístroje a následně naměřenou hodnotu potvrzujeme rentgenologicky.
Po endodontickém ošetření se zub stává krehčím a výrazně náchylným na ulomení, proto by mělo následovat zpevnění zubu a zvýšení tak jeho odolosti vůči žvýkacímu tlaku pomocí buď fotokompozitní výplně, tzv. overaly nebo korunkovou náhradou.
Zubní protetika
Zubní protetika je stomatologický odbor, který se zabýva nahrazování ztracených zubů s cílem zlepšení a obnovení žvýkaci funkce chrupu. Jde o náhradu od chybění části zubu, jednotlivých chybějících zubů, skupiny zubů až po chybějící celý chrup.
V naši ordinaci provádíme široké spektrum protetických úkonů, přičemž spolupracujeme s předními laboratořemi v centru Prahy. V závislosti na rozsahu indikujeme:
- INLAYE a ONLAYE
- nepřímé keramické nebo kompozitní výplně
- Korunky a zubní můstky
- V závislosti na použitém materiálu se v současnosti nejčastěji idikují celokeramické nebo metalokeramické.
- KORUNKA má za cíl zrekonstruovat chybějící klinickou korunku zubu. Zabezpečit tak funkční a estetickou rehabilitaci zubu.
- MŮSTEK má za úkol přemostit – doplnit vzniklou mezeru při ztrátě celého zubu nebo skupiny zubů v chrupu.
- Snímatelné náhrady
- částečně snímatelné náhrady – indikace v případě částečně ozubené horní a dolní čelisti. Kotvené jsou na pilířových zubech systémem litých kotevních prvků tzv. kovových spon, nebo systémem zásuvných spojů. Zásuvné spoje zajišťují náhradní zvýšenou stabilitu v chrupu, při žvýkání, mluvení, a působí velmi esteticky.
- celkové snímatelné náhrady – indikace v případě bezzubých čelistí